کامیابی تنها در این است که بتوانی زندگی را به شیوه خودسپری کنی.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
خانه » اخبار جدید » وجود ۴ چالش مهم در پایتخت/شیکاگو با جمعیت برابر تهران ۳۸ هزار کارمند دارد

وجود ۴ چالش مهم در پایتخت/شیکاگو با جمعیت برابر تهران ۳۸ هزار کارمند دارد

[ad_1]

شهردار تهران بدهی دستگاه‌ها به شهرداری تهران را ۱۴ هزار و ۱۵۳ میلیارد تومان اعلام کرد.

آفتاب‌‌نیوز :

محمدعلی نجفی با حضور در نشست جلسه امروز کمیسیون عمران با بیان اینکه این کمیسیون اصلی‌ترین مرجع شهرداری‌ها در مجلس است، گفت: نزدیک ۶۸ هزار نفر با شهرداری تهران کارمند یا پیمانی همکاری دارند. همچنین بیش از ۵۰ هزار نفر در مراکز جانبی شهرداری فعالیت دارند.

به گزارش آفتاب نیوز شهردار تهران با مقایسه­ پایتخت با شهر سئول عنوان کرد: شهر سئول با مساحتی برابر تهران و جمعیت ۱۰ میلیون نفر تنها ۴۰ هزار کارمند دارد. در شیکاگو نیز با جمعیت برابر تهران ۳۸ هزار کارمند دارد. در لندن نیز با خدمات بیشتر تنها ۱۵ هزار نفر در شهرداری فعالیت می­‌کنند.

وی با اشاره به بودجه­ مصوب شهرداری در سال ۱۳۹۶ افزود: شهرداری تهران ۱۷۹۰۰ میلیارد تومان بودجه دارد که ۳۹% آن هزینه­‌ای است و ۴۴  درصد سرمایه‌­ای و برای بررسی بیشتر درآمدهای شهرداری از سال ۹۰ تا ۹۶ را روی منحنی برده­‌ایم که نشان می‌­دهد به قیمت جاری درآمد شهردار رشد داشته اما امسال به قیمت ثابت قدرت شهرداری حدود ۲۲% به نسبت سال ۹۰ کاهش پیدا کرده است.

نجفی با اشاره به عملکرد درآمد ۶ ماه نخست شهرداری اظهار داشت: ۷۲ درصد بودجه پیش‌بینی شده در ۶ماه نخست محقق شده که یا از نظر تحقق درآمدها با مشکل مواجه هستیم یا بودجه دقیق حساب نشده است. کل عملکرد بودجه از نظر نقدی ۴۵۰۰ میلیارد تومان بوده که تقریباً ۸۲ درصد آن برای پرداخت حقوق و هزینه‌های جاری هزینه شده است.

شهردار تهران با اشاره به وضعیت بافت‌های فرسوده در کل کشور عنوان کرد: ۷۵هزار هکتار بافت فرسوده در کل کشور وجود دارد که در تهران ۳۲۶۸ هکتار بافت فرسوده داریم و براساس نسبت جمعیت به تراکم باید شاهد تراکم ۱۳۷نفری می­‌بودیم اما در بافت‌های فرسوده تراکم بالغ بر ۳۵۲ نفر است که سه برابر تراکم متوسط شهر است.

وی با بیان این که ۵ درصد کل مساحت شهر تهران بافت فرسوده وجود دارد، گفت: ۱۵ درصد جمعیت در تراکم فرسوده حضور دارند که ۳برابر تراکم متوسط شهر تهران محسوب می­‌شود.

 نجفی به مطالبات شهرداری تهران اشاره کرد و اظهار داشت: ۱۴هزار و ۱۵۳ میلیارد تومان مطالبات شهر تهران پرداخت نشده که ۶۰ درصد آن به پرداخت تخلفات رانندگی برمی­‌گردد. همچنین دولت باید یک سوم از یارانه بلیط مترو را تقبل می‌کرد که در حال حاضر شهرداری تهران این هزینه را نیز برعهده گرفته است.

شهردار تهران با بیان اینکه ۴ چالش مهم در شهر کلان تهران وجود دارد، اضافه کرد: به واسطه این ۴ چالش باید تغییر رویکردی در مدیریت شهرها و به‌خصوص شهر تهران انجام داد مهمترین موضوع آن استقلال شهرداری‌ها از بودجه دولتی است. شهرداری در بخش مدیریت منابع و هزینه با مشکلات جدی مواجه است که باید برای آن راه حلی پیدا کرد.

وی ادامه داد: ۱٫۶ برابر مورد نیاز شهر تهران واحدهای تجاری ساخته شده این رویه در شمال و جنوب شهر تهران دیده می‌شود که باعث گله‌مندی واحدهای تجاری است این اتفاق به این جهت رخ داده که فروش بخش‌های تجاری با مبلغ بیشتر بوده اما برخلاف طرح جامع و طرح تفصیلی بوده است.

 نجفی با بیان اینکه برای استقلال مالی شهرداری‌ها باید از شهروندان کسب درآمد کرد اظهار داشت: دریافت عوارض از شهروندان و مدیریت هزینه می‌تواند به تحقق استقلال مالی شهردرای‌ها کمک کند. منظور از عوارض، عوارض تراکم نیست، بلکه شاهد هستیم در شمال شهر تهران با وجود آنکه خانه‌ای ۲٫۵ میلیارد تومان فروخته می‌شود و شارژ یک‌میلیون تومانی پرداخت می‌کند تنها ۲۰۰ هزار تومان به شهرداری عوارض می‌دهد.

شهردار تهران توضیح داد: در شرایطی عوارض به شهرداری پرداخت می‌شود که مالک بخواهد ملک خود را بفروشد در غیر این صورت سیستم درستی برای پرداخت عوارض به شهرداری‌ها نداریم.

وی همچنین به دریافت عوارض از ماشین‌های لوکس بالای ۱۵۰ میلیون تومانی اشاره کرد و گفت: باید صاحبان این خودروها عوارضی به شهرداری پرداخت کنند چرا که عامل ترافیک و آلودگی شهر هستند.

نجفی با اشاره به عوارض ساختمانی عنوان کرد: از ساخت‌و ساز در بافت‌های فرسوده به جهت تشویق مردم عوارضی دریافت نمی‌شود اما در بخش عمده دیگر ساخت‌و ساز شاهد پیش فروش هستیم که آن هم با خرید هولوگرام و تخفیف عوارض قابل توجهی پرداخت نمی‌شود.

وی با اشاره به بدهی‌های شهرداری ادامه داد: ۳۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی شهرداری شناسایی شده که از این رقم ۱۸۵۰۰ میلیارد تومان به بانک‌ها به خصوص بانک‌شهر بدهکار هستیم. از سال ۸۸ تا کنون بالغ بر ۹۰۰۰ میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار هستیم و براساس برآوردهای اخیر ۳۰۰۰ میلیارد تومان بدهی پراکنده داریم.

شهردار تهران گفت: اخیراً در جلسه‌ه­ای که با تعاونی ناجا داشتیم عنوان کردند که از دوران  شهردار سابق ۲۵۰۰ میلیارد تومان شهرداری تهران به بنیاد تعاون ناجا بدهکار است. درباره تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام نیز ۲۲ هزار میلیارد تومان بدهی محاسبه شده بنابراین از بخش‌های پیمانکاری و طرح‌های نیمه‌تمام بدهی ­شهرداری تهران ۵۳ هزار میلیارد تومان است که ۳ برابر بودجه یک‌ساله شهرداری تهران محاسبه می‌شود.

نجفی با بیان اینکه حدود ۷۸ درصد درآمدهای شهرداری تهران ناپایدار است، اظهار داشت: ۲۲ درصد درآمدهای شهرداری از عوارض ساختمانی کسب می­‌شود که باید فرمول مناسبی برای آن در نظر گرفت تا به اقشار ضعیف جامعه فشاری وارد نشود و در عین حال از ساکنان بالای شهر و شهروندان دارای خودروهای لوکس عوارض قابل توجهی دریافت شود.

وی با بیان اینکه دو هزار میلیارد تومان از درآمد شهرداری از محل مالیات بر ارزش افزوده کاسته شده، گفت: این مصوبه مجلس غیر عادلانه است چراکه در تهران تنها ۶ درصد روستایی داریم و در عوض باید ۳۰ درصد درآمدها برای این مناطق هزینه شود که به گفته مسئولان در روستاها طرح‌­هایی برای انجام وجود ندارد مگر اینکه هزینه‌تراشی کنند.

شهردار تهران ادامه داد: برای استقلال مالی شهرداری­‌ها روز جمعه در شهر مشهد شهرداران کلانشهرها نشستی خواهند داشت، البته نظر ما این است از دولت کمک نگیریم بلکه موارد قانونی که باید به شهرداری­‌ها پرداخت شود اجرایی شوند.

نجفی در ادامه به میزان هزینه‌های هر شهروند تهرانی اشاره کرد و افزود: شهرداری تهران سالانه برای هر شهروند تهرانی ۲ میلیون تومان و برای هر خانواده ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هزینه می‌­کنند و در عوض به ازای هر نفر با درنظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده ۵۹۲ هزار تومان و بدون در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده ۴۲۵ هزار تومان درآمد کسب می­‌کنند.

وی به راهکارهای پیشنهادی برای کسب درآمد پایدار اشاره کرد و توضیح داد: تلاش داریم سال‌آینده نحوه دریافت عوارض را اصلاح کنیم، یارانه‌های ورزشی را عادلانه و هدفمند کنیم، موضوع ترافیک و آلودگی هوا را با توسعه و تحول حمل و نقل عمومی برطرف کنیم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه باید از تردد بزرگراه‌­ها عوارض دریافت کرد، گفت: باید به سمت جذب سرمایه‌گذاری خارجی برویم و از سوی دیگر بدهی ۲ میلیارد دلاری دولت از محل صندوق توسعه ملی برای توسعه حمل و نقل عمومی نیز در بودجه ۹۷ احیا شود.

در ادامه محمدرضا رضایی‌کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس  با انتقاد از عدم ارائه لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها از سوی دولت اظهار داشت: در کمیسیون عمران ۲ حکم برای شهرداری‌ها مصوب شد و براساس آن درآمد مالیات ارزش افزوده شهرداری‌ها از ۳۲ به ۵۰ درصد ارتقا پیدا کرد. همچنین تلاش داریم شهرداری که در حوزه وزارت کشور تعریف شده در وزارت راه و شهرسازی قرار بگیرند.

برخی اعضای کمیسیون عمران نکاتی درباره وضعیت حمل و نقل شهری تهران، فرونشست‌­ها، نحوه مدیریت شهری، سه گسل زلزله‌خیز تهران و فرهنگسازی در شهرداری اظهار نظر کردند.

منبع:ایلنا

[ad_2]

منبع by [author_name]


کد پخش آنلاین این موزیک برای وبلاگ و سایت شما

کد زیر را کپی کنید سپس در قسمت مناسب وبلاگ یا سایت خود قرار دهید

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز - سئو و بهینه سازی : نکا موزیک